Campus Alert

Outdoor siren and Jack Alert test Wednesday. Click here for more information

Stephen F. Austin State University

Program Participants

Current Participants

FLC VI (Fall 2013-Spring 2014) Mentored Undergraduate Scholarship
Last Name First Name College Department
Coble Theresa Forestry & Agriculture Forestry
Darville Ray Liberal Arts Social & Cultural Analysis
Gumm Jennifer Sciences & Math Biology
Hicks Candace Fine Art Art
Long Nicholas Sciences & Math Mathematics & Statistics
Muir Clive Business Communication & Legal Studies
Rogers Violet Business Accounting
Roy Sudeshna Liberal Arts Languages, Cultures, & Communication
Sams Chris Liberal Arts English/Linguistics
Sams Jessie Liberal Arts English/Linguistics
Scognamillo Daniel Forestry & Agriculture Forestry/GIS
Selden Lauren Fine Arts Art & Art Metals
Stephens-Williams Pat Forestry & Agriculture Forestry
Williams Michelle Education Elementary Education
Zhang Yanli Forestry & Agriculture Forestry/GIS

FLC VII (Spring 2014-Fall 2015) Collaborative Learning
Last Name First Name College Department
Airen Osaro Student Affairs Multicultural Affairs
Bailey Scott Education Secondary Education
Bouldin Jamie Student Affairs Student Engagement
Flores Amanda Student Affairs Multicultural Affairs
Fox Brandon Education Elementary Education
Haddox D'nese Student Affairs Residence Life
Langford Kevin Sciences & Math Biology
McDonald Randy Academic Affairs Institutional Technology
Noe Kelly Business Accounting
Sams Chris Liberal Arts English/Linguistics
Sams Jessie Liberal Arts English/Linguistics
Weaver Veronica Student Affairs Orientation Programs

Past Participants

FLC I (Summer 2011-Fall 2011) Collaborative Learning
Last Name First Name College Department
Beavers Brian Sciences & Math Math & Statistics
Brown Todd Business Economics & Finance
Clipson Tim Business General Business
Dentice Dianne Liberal Arts Social & Cultural
Gammel-Smith Hollie Student Affairs Programs
Lopez Chuck Student Affairs Support Services
Olson-Beal Heather Education Secondary Education
Payne Emily Forestry & Agriculture Agriculture
Perritt Dale Forestry & Agriculture Agriculture
Stewart Robert Sciences & Math Biology
Tareilo Janet Education Secondary Education
Watson J.B. Liberal Arts Social & Cultural
FLC II (Fall 2011-Spring 2012) Mentored Undergraduate Scholarship
Last Name First Name College Department
Berncnel Jeremy Sciences & Math Math & Statistics
Burt Brent Sciences & Math Biology
Cecil Leslie Liberal Arts Social & Cultural
Kouliavtsev Mikhail Business Economics & Finance
Kulhavy David Forestry & Agriculture Forestry
Phelps Ryan Business Economics & Finance
Sams Chris Liberal Arts English Linguistics
Sams Jessie Liberal Arts English Linguistics
Turnage Marty Library Librarian
Williams Robin Library Coord. Instrctcn. Lib.
Wilson Bess Education Elementary Education

FLC III (Spring 2012-Fall 2012) Collaborative Learning
Last Name First Name College Department
Bacarisse Angela Fine Arts Theater
Fox Nancy Liberal Arts English
Henderson Cathy Business MMIB
Higgins Jeremy Safety Safety Department
Horne Amanda Student Affairs Student Activities
Kiesel Debra Enrollment Mgmt. Academic Advising
Langford Kevin Sciences & Math Pre-Health
Leger Annette Library AARC
Lindsey Matt Business MMIB
McBroom Matt Forestry & Agriculture Forestry
Migl Karen Sciences & Math Nursing
Powell Rose Sciences & Math Nursing
Scott Peggy Student Affairs Student Rights & Resp.
Stewart Sandra Education Secondary Education
Williams Michelle Education Elementary Education

FLC IV (Fall 2012-Spring 2013) Field-Based Learning

Last Name First Name College Department
Allen Charlotte Business MMIB
Coulson Evan Student Affairs Campus Recreation
Gilbert Phyllis Education Human Sciences/CDFL
Johnson Robin Education Elementary Education
Kahla Marlene Business MMIB
Kwiatkowski Matthew Sciences & Math Biology
Nerren Jannah Education Elementary Education
Nino Mary Education Secondary Education
Noe Kelly Business Accounting
Rust DawnElla Education KIN & HSC
Sams Chris Liberal Arts English Linguistics
Sams Jessie Liberal Arts English Linguistics
Scognamillo Daniel Foresty & Agriculture Forestry
Stephens Williams Pat Forestry & Agrisultur Forestry
Stufft Carolyn Education Elementary Education
Swearingen Sally Ann Education Human Sciences
Watson Ron Finances & Admin. Physical Plant

FLC V (Spring 2013-Fall 2013) Collaborative Learning
Last Name First Name College Department
Breen Mary Education Secondary Education
Duben Anthony Sciences & Math Chemistry
Fox Nancy Liberal Arts English
Gammel-Smith Hollie Student Affairs Programs
Haddox D'nese Student Affairs Residence Life
Higgins Jeremy EHSRM Safety Department
Holmes Brooke Student Affairs Orientation Programs
Horne Amanda Student Affairs Student Activities
Langford Kevin Sciences & Math Biology
McBroom Matthew Forestry & Agriculture Forestry
Payne Emily Forestry & Agriculture Agriculture
Scott Peggy Student Affairs Student Rights & Resp.
Spradley Ty Liberal Arts Languages, Cultures, & Communication
Tareilo Janet Education Secondary Education